»Predlagana ureditev bo zagotavljala posamezniku celostno oskrbo vse do smrti. Tako se ljudem ni treba bati, da bodo ostali brez pomoči, če jo bodo potrebovali.«
»Če bodo ti pravilniki potrjeni v obstoječi obliki, se bo nujno znižala kakovost življenja in raven oskrbe. Ogromno storitev, ki jih uporabniki nujno potrebujejo, pa bo treba izvajati v obliki plačljivih dodatnih storitev.«
»Z aktualno vlado ureditev dolgotrajne oskrbe prvič dobiva sistemske temelje.«
»Z ustrezno ureditvijo področja bomo dali jasno sporočilo o vrednosti življenja v vseh življenjskih obdobjih.«
»Ta pristop odločno zavračamo in menimo, da je vreden celo ustavne presoje.«
»Sicer vsak posameznik želi ostati avtonomen, kolikor lahko, je pa nujen tudi pogovor o dolgotrajni oskrbi, ne zgolj zdravstveni, ampak tudi socialni.«
»Nova ureditev bo odvisna od glasu na referendumu. Če bo na referendumu izglasovano proti, smo v hudih težavah, ker bo prvega januarja začel veljati zakon, ki radikalno spreminja obstoječo ureditev dolgotrajne oskrbe v Sloveniji in postavlja v nevarnost 22.000 oskrbovancev v domovih za starejše, da bodo zaradi neizpolnjevanja zakonskih meril izgubljali pravice.«
»Premalo je postelj v domovih za starejše, premalo je sredstev za pomoč in pomoč na domu, manjka kadra, zato je potreba po takojšnji sistemski in dolgoročni ureditvi še toliko bolj nujna.«
»Zato trenutno veljavna ureditev ne vsebuje potrebnih ustavnopravnih varovalk, ki bi zagotavljale, da ustavne pravice posameznikov in posameznic s to ureditvijo ne bi bile kršene.«
»Medtem je bil sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi, kjer vidimo, da je ta obseg pomoči na domu precej omejen na največ 110 ur na mesec. To pomeni, da marsikdo z neko kompleksno zdravstveno situacijo ne bi dobil toliko pomoči, kot jo dobi zdaj v okviru osebne asistence.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju